Digg StumbleUpon LinkedIn YouTube Flickr Facebook Twitter RSS Reset

Technologia rfid i jej szerokie zastosowanie

Identyfikacja produktów wyposażonych w nowoczesny znacznik, tak w największym skrócie można opisać technologię rfid. Jej zastosowanie jest szerokie, począwszy od produkcji, przez handel, transport, punkty dostępu, rolnictwo, aż na mierzeniu wyników sportowych skończywszy. Choć znana od kilkudziesięciu lat naprawdę w siłę urosła w ostatnim czasie. Postęp technologiczny umożliwił dopracowanie systemu wykorzystywania fal elektromagnetycznych do przesyłania danych i namierzenia znaczników. 


Zasady działania technologii rfid

Technologia rfid za pośrednictwem przesyłanych fal radiowych pozwala identyfikować przedmioty, zwierzęta i ludzi. Nie potrzebna jest to do tego bezpośrednia styczność znacznika z czytnikiem. Wiele procesów odbywa się przy sporej, nawet kilkumetrowej odległości pomiędzy nimi. Ułatwia to zarządzanie różnym typem działalności. Z tego rodzaju identyfikacji korzysta między innymi logistyka, handel, służba zdrowia czy firmy wdrażające systemy bezpieczeństwa. Stosowane w wielu miejscach karty wstępu to dobrze znany przykład technologii rfid. Urządzenia przez nią wykorzystywane umieszcza się też na produktach, które potem łatwiej zlokalizować. Ważnym elementem funkcjonowania omawianego systemu jest możliwość gromadzenia określonych danych, a także automatyczne wykrywanie chipów i reagowanie na nie w zaprogramowany wcześniej sposób.
 

Zastosowanie technologii rfid

Poza branżami wymienionymi powyżej, technologia rfid znajduje zastosowanie na przykład w farmakologii. Śledzenie drogi pokonywanej przez leki jest istotnym elementem likwidowania nadużyć z nimi związanych. Chipy pomagają też w inwentaryzacji. Czytniki są w stanie w tym samym czasie lokalizować nawet sto różnych produktów. Prowadzenie punktu handlowego, a także magazynu czy działalności usługowej, staje się dzięki temu prostsze. Tym bardziej, że system może informować zarówno o położeniu danego przedmiotu, jak i jego stanie, na przykład przekroczeniu daty zalecanej przydatności. Ciekawym rozwiązaniem jest wyposażanie w znaczniki rfid maratończyków i uczestników innych imprez sportowych. Niewielkie urządzenia pomagają lokalizować zawodników i dostarczają obiektywnych danych na temat osiąganego przez nich czasu. Obszarem o szerokim zastosowaniu technologii rfid są badania konsumenckie. Monitorowanie wyborów dokonywanych przez klientów danego sklepu pozwala jego właścicielom na dopracowanie strategii marketingowej i zwiększanie swoich obrotów. Cały proces jest możliwy poprzez zbieranie danych z kart stałego klienta, wykorzystywanych przez niego podczas zakupów.

No comments yet.

Leave a Comment